Jakie mapy do wniosku na poszukiwania?
Ostatnio pojawiło się sporo zamieszania z mapami za sprawą nowych wytycznych dla WUOZ-ów. Wciąż padają pytania jakie mapy można załączać do wniosku, a jakich na pewno urząd nie przyjmie.
W przepisach związanych z poszukiwaniami nic się nie zmieniło. Rodzaj map w pierwszej kolejności reguluje § 10 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia wymagając załączenia do wniosku na poszukiwania mapy topograficznej w skali 1:10 000 lub większej lub prezentacji kartograficznej bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k), o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 276 ze zm.). Ministerstwo zwróciło jednak uwagę, że: „map topograficznych, stanowiących załącznik do wniosku, nie można pobrać z portali internetowych opatrzonych zastrzeżeniem, że mapy dostępne na tym portalu internetowym mają jedynie charakter poglądowy i nie mogą zostać wykorzystane do celów administracyjnych (np. geoportal.gov.pl, bdl.lasy.gov.pl)” . Z tym ostatnim będziemy jeszcze polemizować, ponieważ nie do końca zgadzamy się z wyłączeniem tego źródła danych.
Mapy topograficzne należy pobrać ze źródeł oficjalnych dopuszczających ich wykorzystanie w celach administracyjnych i są to Wojewódzkie Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, lub strona Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii- https://pzgik.geoportal.gov.pl/imap/. Można zamówić mapę w wersji elektronicznej do wydruku, lub w postaci papierowej.
Na szczęście rozporządzenie dopuszcza również załączenie prezentacji kartograficznej obiektów topograficznych BDOT10k. Dane takie można pobrać w tych samych ośrodkach co mapę topograficzną.
Zasady korzystania z map topograficznych i prezentacji obiektów kartograficznych BDOT10k w jasny i przystępny sposób wytłumaczył Główny Geodeta Kraju w piśmie z dnia 22 lutego 2021 r. skierowanym do Departamentu Ochrony Zabytków.
„Na podstawie obowiązujących od 31 lipca 2020 r. przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, dane z baz danych obiektów topograficznych BDOT10k, są udostępniane nieodpłatnie do samodzielnego pobierania, bez konieczności składania wniosku i bez konieczności wydawania licencji (art. 40 ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne). Dane te mogą być wykorzystywane w dowolnej formie i do dowolnych celów, bez jakichkolwiek ograniczeń. Wszystkie dane do pobierania udostępnione są w serwisie www.geoportal.gov.pl, w grupie warstw: Dane do pobrania”.
„Nieodpłatne udostępnianie materiałów zasobu na podstawie art. 40a ust. 2
ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie dotyczy map topograficznych, które zarówno
w postaci elektronicznej, jak i w postaci analogowej – są udostępniane na wniosek i na zasadach
określonych w wymienionej ustawie. Uprawnienia podmiotu dotyczące możliwości
wykorzystania tych map określa licencja, wydawana przez organ udostępniający mapy.
Mapy topograficzne są także prezentowane na stronie www.geoportal.gov.pl, jednakże
w takiej postaci są one dostępne nieodpłatne wyłącznie w zakresie usługi przeglądania”.
Jeszcze do niedawna mapy topograficzne i prezentacje obiektów topograficznych (oraz wiele innych danych) traktowane były jednakowo i można z nich było korzystać wyłącznie w zakresie usługi przeglądania, o czym wspomina wcześniejsze pismo GGK do DOZ-u w 2018 r.
Te dwa pisma mogą Ci się przydać gdy jakiś oporny urząd nadal nie będzie chciał przyjąć przygotowanej przez Ciebie prezentacji BDOT10k z Geoportalu.
Jak zamawiać mapy topograficzne i w jaki sposób przygotowywać samemu prezentacje BDOT10k dowiesz się w tutorialach.